Změny v oblasti daní v roce 2018
V příštím roce se podnikatelů dotkne celá řada legislativních změn. Novinky v oblasti daní přinese částečně daňový balíček a pak další zákony. Podnikatelé se tradičně nevyhnou nárůstu záloh na sociální a zdravotní pojištění.
Text: Pavla Mudrochová, foto: Profimedia
Daňový balíček omezí výdajové paušály
Změnu pocítí především živnostníci (OSVČ), kteří mají roční příjmy převyšující 1 milion Kč. Od roku 2018 se totiž nově sníží maximální hranice příjmů pro uplatnění výdajových paušálů o 50 %, ze dvou na jeden milion korun. Paušál bude možné využít i při vyšších příjmech, maximálně jím však budete moci uplatnit výdaje odvozené z mezní hranice příjmů. Konkrétně jde o následující stropy:
- u 80% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
- u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč
- u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 400 tisíc Kč
- u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 300 tisíc Kč
V roce 2017 budou mít podnikatelé ještě možnost volby. Pokud se živnostníci rozhodnou nevyužít daňovou slevu na manželku a zvýhodnění na děti, budou si moci v daňovém přiznání za rok 2017 ještě počítat výdajový paušál z ročního maximálního příjmu ve výši 2 mil. Kč. Buď tedy neuplatní nárok na daňové slevy, ale využijí ještě původní vyšší limity, nebo už budou moci přejít na nová pravidla. Od roku 2018 už si podnikatelé vybrat nemohou, budou platit pouze nová pravidla s nižšími limity a možností slevy uplatnit.
Rozšíření institutu paušální daně
Dochází také k rozšíření možností využití paušální daně pro podnikatele. Paušální daň je domluva s finančním úřadem, že na rok zaplatí podnikatel na dani z příjmů konkrétní částku, jde tedy o stanovení částky daně z příjmů na celý rok dopředu. Nově si paušální daň mohou nechat stanovit i podnikatelé se zaměstnanci nebo ti, kteří si přivydělávají jako OSVČ k zaměstnání.
Vzniká nová možnost podání daňového prohlášení
Od roku 2018 tak bude na rozhodnutí podnikatelů, jakou formu prohlášení k dani u svých zaměstnanců zvolí, zda listinnou či elektronickou, případně bude možné obě uvedené formy kombinovat. Zaměstnanci tak budou mít možnost překládat a podepisovat daňové prohlášení i v elektronické formě. S novou formou daňového přiznání souvisí i požadavky na zajištění jednoznačné identifikace konkrétního zaměstnance.
Uhradíme daně platební kartou?
Mnoho poplatníků uvítá další změnu, která rozšíří možnosti využívání platebních karet. Pokud se konkrétní úřad rozhodne tento typ placení nabízet, poplatníci budou mít možnost uhradit platební kartou daně, cla a jiné poplatky.
Zjednoduší se přiznání ze závislé činnosti malého rozsahu
V příštím zdaňovacím období začne platit nový limit pro zdanění srážkovou daní. U příjmů ze závislé činnosti malého rozsahu (např. u dohod o pracovní činnosti) do 2 500 Kč měsíčně, se bude uplatňovat obdobný daňový režim, který platí pro dohody o provedení práce do 10 000 Kč. Tyto příjmy budou podléhat srážkové dani ve výši 15 % a poplatník je nebude muset uvádět v daňovém přiznání.
Zvýší se daňové zvýhodnění na děti
Pro letošní zdaňovací období bude možné využít změny plynoucí z daňového balíčku. Jedná se například o vyšší daňové zvýhodnění na druhé, třetí a další vyživované dítě. Zvýšení daňového zvýhodnění bude na druhé vyživované dítě z částky 17 004 Kč ročně na částku 19 404 Kč, na třetí a každé další vyživované dítě z částky 20 604 Kč ročně na částku 24 204 Kč.
Zatímco vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další děti lze využít už pro rok 2017, zvýhodnění na první dítě narůstá až od roku 2018. Bude se jednat o 150 korun měsíčně navíc a celková roční částka bude činit 15 204 korun. Změnu přinesla novela zákona o státní sociální podpoře, která nabude účinnosti v lednu 2018.
Změní se podmínky uplatnění slevy na invaliditu
Až od zdaňovacího období roku 2018 se změní podmínky pro uplatnění slevy z titulu držitele průkazu ZTP/P a přiznání invalidity. Nově bude rozhodující okamžik jejich přiznání, nikoliv okamžik vydání průkazu nebo pobírání invalidity, jako je tomu dnes. Změny se návazně projeví i při uplatnění zvýšené slevy na manželku a zvýšeném daňovém zvýhodnění.
Připlatíme si za zálohy na sociální a zdravotní pojištění
Stejně jako každý rok, se rovněž v roce 2018 mění zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Minimální výše zálohy na důchodové pojištění, se u činnosti hlavní zvyšuje na 2 189 Kč, u vedlejší činnosti na 876 Kč. Rozhodná částka pro vedlejší činnost narůstá na 71 950 Kč. Minimální výše zálohy na zdravotní pojištění bude činit 2 024 korun.