V minulém článku, jsme se zabývali volbou právní formy podnikání. Prvním krokem každého začínajícího podnikatele je založení firmy. Zpočátku se může zdát, že rozhodování je jednoduché, nicméně je třeba dostatečně zvážit budoucí vývoj vaší firmy. Pokud se podnikatel rozhodl začít jako OSVČ a v průběhu doby zjistí, že by pro něj bylo výhodnější podnikat pod s.r.o., může převést své aktivity pod právnickou osobu.
Text: Pavla Mudrochová, foto: Profimedia
„Velmi často se setkáváme s otázkou našich klientů, jak a kdy je nejvhodnější převést podnikání z OSVČ na s.r.o. Tento proces je časově a administrativně poměrně náročný a po určitou dobu běží obě varianty podnikání současně“, uvádí Zuzana Nouzová, hlavní účetní společnosti Sečteno. Velmi důležitým faktorem je řádně naplánovaný přechod pod novou právní formu podnikání s ohledem na obchodní partnery, úřadů a státních institucí. Je velmi důležité, abyste nezapomněli na skutečnost, že po skončení zdaňovacího období (většinou kalendářního roku), se musí vypořádat daňové povinnosti jak za OSVČ, tak i za s.r.o. „Platí to až do doby, než je jedna z činností (OSVČ) zcela ukončena a je nahlášeno ukončení podnikání na všech příslušných institucích apod.“, doplňuje Zuzana Nouzová. Podnikatelé někdy zapomínají na velmi důležitou skutečnost. Datum zahájení vedení účetnictví v případě s.r.o., je dnem jejího vzniku. Oproti OSVČ totiž nestačí vedení daňové evidence a v žádném případě nelze počítat s uplatňováním paušálních výdajů.
Pro přechod z OSVČ na s.r.o. se většinou volí jedna z následujících možností. Převod firmy je třeba předem zvážit, promyslet a poradit se s daňovým poradcem.
- Vklad celého podnikání OSVČ do základního kapitálu s.r.o.
S.r.o. plynule naváže na podnikání OSVČ a přebírá veškerá práva a povinnosti od OSVČ. Obchodní partneři tak budou bez pochybností vědět, s kým nadále obchodují. Přechod však trvá relativně delší dobu, mimo jiné z důvodu oceňování podnikání OSVČ znalcem.
- Prodej podnikání (majetku) fyzické osoby do s.r.o.
Relativně rychlejší proces, než předchozí varianta je jednorázového prodeje OSVČ do s.r.o.
I tady musí proběhnout ocenění fyzické osoby znalcem. Následně veškerá práva a povinnosti přechází na s.r.o.
- Postupný převod majetku z OSVČ na s.r.o. a postupné ukončování podnikání OSVČ
Nejběžnější a také nejlevnější způsob převodu společnosti, které podnikatelé volí je postupný převod majetku OSVČ na s.r.o. OSVČ pak postupně ukončuje podnikání. V tomto případě nedochází k převodu závazků z podnikání OSVČ na s.r.o. Převod majetku do s.r.o. je trochu komplikovanější, protože stejný majetek využívá OSVČ a s.r.o. teoreticky v jednom okamžiku.
V případě, že se podnikatel rozhodne založit s.r.o., může si ji založit pomocí svých sil, ale může také využít profesionálů a nechat se ji založit tzv. na míru. V takovém případě je však třeba mít k dispozici částku rovnající se základnímu kapitálu, který do budoucí firmy jako společník vložíte. Existuje však ještě jedna možnost. Podnikatel si může koupit založenou a zaregistrovanou společnost, čímž se vyhne nutnosti mít blokovaný základní kapitál na speciálním bankovním účtu u banky.
Čtěte také:
Platíte si klasickou nemocenskou? Jako OSVČ pravděpodobně zbytečně
Jak si podnikatel může vyplatit peníze z vlastní firmy?
Podnikat jako OSVČ, nebo založit s.r.o? Pět otázek, které vám usnadní rozhodnutí