Volbu právní formy podnikání řeší na počátku každý budoucí podnikatel. Nejběžnější je rozhodování mezi podnikáním jako OSVČ a založením společnosti s ručením omezeným. Pokusíme se vám v pěti krocích pomoci v rozhodování, jakou formu podnikání zvolit a neudělat chybu.
Text: Pavla Mudrochová, foto: Profimedia
- OSVČ je v praxi vždy pouze společností o jednom člověku a založení je otázka pár hodin.
- Pokud jste na podnikání sami, vyplatí se vám podnikat jako OSVČ, pokud máte společníka, volte založení s.r.o.
- Vedení účetnictví je u OSVČ jednodušší a levnější než u s.r.o.
- OSVČ může uplatnit výdaje paušálem.
- OSVČ ručí celým svým majetkem, jednatel s.r.o. do výše nesplaceného základního kapitálu.
- Je pro vás důležité budování obchodní značky? Pak je tou správnou volbou založení s.r.o.
- OSVČ při podnikání ručí celým svým majetkem, společníci ručí do výše nesplaceného základního kapitálu.
- Společnost s r.o. s každým rokem své existence buduje obchodní jméno a historii firmy, čímž zvyšuje svůj kredit,
oproti tomu fyzická osoba během svého podnikání může zvyšovat cenu své práce, ale nebuduje žádnou hodnotu, kterou by bylo možno prodat.
1. Založení firmy
- OSVČ je v praxi vždy pouze společností o jednom člověku a založení je otázka pár hodin.
- Podnikání OSVČ je zpravidla založeno na nepřenositelných znalostech nebo dovednostech.
- Založení s.r.o. trvá mnohem déle a prochází složitějším administrativním procesem.
Prvním krokem před zahájením podnikání je rozhodování o jeho právní formě. Rozjet podnikání jako OSVČ je snadné a rychlé. Stačí několik hodin času, 1 000,- Kč a ohlášení živnosti na živnostenském úřadě. Nezapomeňte oznámit zahájení živnosti na příslušné zdravotní pojišťovně a finančním úřadě.
Založení s.r.o. trvá mnohem déle. U notáře dojde sepsáním zakladatelské listiny k formálnímu vzniku společnosti. Následně je třeba zajistit sídlo pro firmu, složit základní kapitál a nakonec na živnostenském úřadě ohlásit živnost. Pokud zapisuje firmu do obchodního rejstříku notář, bude firma zapsána přibližně za 3 dny po dodání všech podkladů. Pokud dáváte podklady na rejstříkový soud, bude to trvat zhruba 5 dnů. Celkové náklady se vyšplhají na zhruba 10 tisíc korun.
2. Účetnictví
- Vedení účetnictví je u OSVČ jednodušší a levnější než u s.r.o.
- OSVČ si většinou účetnictví zpracovává sám a nemá tak další náklady spojené s účetní.
- Společnost s.r.o. musí vždy vést tzv. podvojné účetnictví, které je složitější, zabere více času a je nákladnější.
Další důležitou věcí při podnikání je způsob vedení účetnictví. Jako OSVČ můžete vést pouze tzv. daňovou evidenci a náklady uplatňovat paušálem, což je velmi jednoduché a levné. OSVČ si většinou účetnictví zpracovává sám a nemusí vynaložit náklady za účetní firmy. Pokud budete mít vyšší obrat než 2 mil. Kč ročně nebo pokud budete sami chtít, můžete si vést podvojné účetnictví, což je však spojeno s vyššími náklady za vedení účetnictví.
Společnost s.r.o. musí vždy vést podvojné účetnictví. Podvojné účetnictví je spojeno se složitější administrativou, a tedy i vyšší cenovou zátěží. Pokud jste plátce DPH, musíte každý měsíc zásobovat finanční úřad přiznáními a kontrolními hlášeními. Je tedy nutné počítat s tím, že administrativa zabere více času a bude stát také více peněz.
3. Daně
- OSVČ musí platit daň z příjmů a sociální a zdravotní pojištění. Na druhé straně může uplatnit výdaje paušálem.
- Z pohledu daní je OSVČ výhodnější pro podnikatele s nižšími příjmy.
- Právnická osoba platí pouze daň z příjmů a srážkovou daň ze zisku rozděleného mezi společníky.
- Společník v s.r.o. si nemůže vzít peníze z účtu nebo poklady jen tak, jako to může udělat OSVČ.
Důležité je i to, jak budete zpracovávat a odvádět daně. OSVČ (plátce i neplátce DPH) většinou daní tzv. paušálem. Výše paušálu je závislá na oboru činnosti, kterým se OSVČ zabývá. Tento způsob podnikání je hojně využíván především v oblasti poskytování služeb (IT, marketing, poradenské služby apod.).
Zdanění příjmu společnosti s.r.o. v ČR je aktuálně 19 %. Společnost však nemusí odvádět zdravotní a sociální pojištění z daňového základu. Nevýhodu spatřujeme v tom, že pokud si společníci budou chtít vyplatit zisk přímo, podléhá tento příjem dani z příjmů ve výši 15 %.
4. Budování obchodního jména a marketingu
- OSVČ musí podnikat pod svým jménem a příjmením, ke kterému může přidat odlišující dodatek.
- Veškeré renomé a reference z podnikání OSVČ zaniknou ukončením jejího aktivního pracovního života.
- Fyzická osoba v průběhu svého podnikání může zvyšovat cenu své práce, ale nebuduje žádnou hodnotu, kterou by bylo možné jednoduše převést na jinou osobu.
- Tvoříte-li a propagujete-li značku své firmy, je marketing součástí firmy, právnické osoby, nikoli váš jako fyzické osoby.
- Spol. s r.o. s každým rokem své existence buduje obchodní jméno a historii firmy, čímž zvyšuje svůj kredit.
- Hodnota společnosti s.r.o. se postupem času zvyšuje, je možné ji prodat nebo předat potomkům.
Záleží vám na budování obchodního jména vaší firmy? Pak se nezapomeňte zabývat i touto otázkou. OSVČ musí podnikat pod svým jménem a příjmením, ke kterému může přidat odlišující dodatek. Pokud budete chtít budovat osobní značku založenou na vašem civilním jménu a podnikání bude stát na vašich nepřenositelných dovednostech nebo znalostech, je výhodnější zvolit OSVČ. V průběhu svého podnikání může OSVČ zvyšovat pouze cenu své práce, nikoliv hodnotu obchodního jména, které by mohla někomu v budoucnu předat.
Výsadu pojmenovat svou firmu libovolným názvem, který si zvolíte při založení firmy, najdete u společnosti s .r.o.. Do Obchodního rejstříku se zapisuje obchodní jméno společnosti, firma pak vystupuje pod ním. Je tak možnost budovat značku, image a důvěryhodnost vašeho podnikání se tím mnohonásobně zvýší. S každým rokem existence buduje obchodní jméno a historii firmy, čímž zvyšuje svůj kredit. Je tak možné ji prodat nebo předat svým potomkům.
5. Prodej firmy a vstup investorů
- Jako OSVČ nemůžete oficiální cestou poskytnout jiné osobě podíl ve společnosti.
- Také prodej firmy jako OSVČ je velmi komplikovaný a daňově nevýhodný.
- Vstup investorů v případě s.r.o. je mnohem jednodušší.
- I prodej právnické osoby je možný bez komplikací.
Možná je to hudba budoucnosti a zdá se vám, že není potřeba si na tuto otázku odpovídat na začátku podnikání. Opak je však pravdou. I budoucí vývoj vaší firmy je třeba dostatečně zvážit. Jako OSVČ nemůžete oficiální cestou poskytnout jiné osobě podíl ve společnosti. Domluvený podíl na zisku má pouze smluvní charakter, nicméně v případě, že by se vám něco stalo, má druhá strana zpravidla smůlu. Také prodej firmy jako OSVČ je velmi komplikovaný a daňově nevýhodný. Tím, že je všechno vázané na určitou fyzickou osobu a její IČO, se velmi těžko předávají stávající smlouvy, leasingy, úvěry atd.
Vstup investorů v případě s.r.o. je mnohem jednodušší. Spol. s r.o. je vhodná pro max. 4-5 podílníků, přičemž podíly jsou zapsány v Obchodním rejstříku. Pokud plánujete mít více investorů, hodí se pro vás spíše akciová společnost. I prodej právnické osoby (tedy i s.r.o.) je možný bez komplikací. Převádí se pouze podíl dané společnosti a cena se stanovuje dohodou. Pokud jde o větší společnost, je vhodné nechat její cenu/hodnotu stanovit znalcem. Budete-li vlastnit podíl déle než 5 let, je prodej osvobozen od daně z příjmu. Vše ve firmě je vázáno na IČO této společnosti, proto při změně majitele není třeba měnit smlouvy.
Nevyřešíme za vás, jaká z variant je právě pro vás ta nejlepší. Pro někoho je výhodnější být OSVČ a pro někoho je lepší založit s.r.o. Proto musíte hned na začátku podnikání zvážit všechny možnosti, včetně budoucího rozvoje vašeho podnikání. Přejeme vám dobrou volbu a hodně úspěchů v budoucím podnikání.
Čtěte také: