Někdy se vyplatí dávat výdaje za auto formou paušálu, někdy je lepší uplatňovat výdaje podle najetých kilometrů, a jindy má dokonce smysl neuplatňovat výdaje za auto vůbec. Přečtěte si jednoduchý přehled.
Fyzické osoby se mohou rozhodnout, zda auto (správně motorové vozidlo) zařadí nebo nezařadí do obchodního majetku. Následující varianty ukazují, jak lze o výdajích spojených s využíváním auta pro podnikání účtovat.
1) auto ZAŘADÍTE do obchodního majetku
Výdaje spojené s provozováním a využíváním auta snižují základ daně z příjmů a u plátců DPH lze využít také nárok na odpočet daně z přidané hodnoty.
Jedná se o výdaje na
- pohonné hmoty,
- výdaje na opravy a údržbu auta,
- příslušenství (ostřikovače, oleje, pneumatiky, dálniční známky apod.)
- odpisy
- pojistné
- úroky z úvěrů nebo leasingu, z kterého jste auto koupili.
Vzniká povinnost přihlásit se k silniční dani a tu platit.
Nyní máte dvě možnost:
- do výdajů zahrnete skutečné náklady
- uplatníte paušál na dopravu ve výši 5000 Kč měsíčně – tento paušál nahrazuje výdaje za pohonné hmoty, příslušenství a krátkodobé parkovné. K tomu pak do výdajů snižujících základ daně zahrnuje pojistné, opravy, odpisy apod. Stejně tak zůstává nárok na odpočet DPH i z pohonných hmot.
Výhodou paušálu je skutečnost, že pokud nejste plátcem DPH, nemusíte vést knihu jízd.
Pokud auto používáte i pro soukromé účely, je nutné daňově účinné výdaje krátit. Stejně tak paušál na dopravu.
2) auto do obchodního majetku NEZAŘADÍTE
V tom případě uplatňujete cestovní náhrady, které se vypočítávají podle výše kilometrů najetých při cestách spojených s podnikáním. Náhrady jsou součtem dvou položek:
- cestovní náhrady za kilometr (tzv. opotřebení), které pro rok 2016 stanovuje vyhláška ve výši 3,80 Kč/km a
- náhrady za pohonné hmoty na základě ujetých kilometrů a průměrné spotřeby dle technického průkazu. Cenu pohonných hmot stanovíte podle dokladu (který uchováváte) nebo cenou dle vyhlášky, která ji stanovuje jednotně na celý příslušný kalendářní rok. Máte povinnost vyúčtovávat ujeté kilometry.
A nebo se s výše uvedeným vůbec počítat nechcete a budete jednoduše uplatňovat výdajový paušál na dopravu ve výši 5000 Kč měsíčně. Pokud auto využíváte i pro soukromé účely, je výdajový paušál snížen na 4000 Kč měsíčně. Povinnost vést knihu jízd odpadá.
V průběhu zdaňovacího období nelze způsob uplatňování výdajů měnit a vzniká povinnost přiznat a zaplatit silniční daň.
Pokud jste OSVČ a nejste zároveň plátcem DPH a ke všemu uplatňujte výdajový paušál, je zpravidla nejjednodušší auto do majetku nezahrnovat. O výdajích také neúčtujete, protože je uplatňujte paušálem, a navíc se v tom případě na vás nevztahuje ani povinnost přiznávat a platit silniční daň.
DOPORUČTE NÁM KLIENTA A ZÍSKEJTE OBA 2.000 KČ
V případě, že s námi klient podepíše smlouva na 12 měsíců s výpovědní dobou na 6 měsíců, je odměna vaše.