Jak na nákup firemního auta?
Pokud se firma či podnikatel rozhodnou pořídit si firemní vůz, vždy musí řešit otázku, jak nákup vozu financovat a jestli se vyplatí “dát” auto do podnikání. Je výhodnější koupit auto hotově, nebo využít jiný způsob financování?
Text: Pavla Mudrochová, foto: Profimedia
1. Důležitým krokem při nákupu auta je volba vhodného způsobu financování.
2. Při rozhodování o konkrétní formě financování hrají významnou roli především potřeby a možnosti podnikatele.
3. Podnikatelé se mohou rozhodnout pro jeden ze čtyř základních způsobů financování. Nákup auta v hotovosti, finanční úvěr a finanční či operativní leasing.
4. Každá forma financování má své výhody, nicméně ne pro každého podnikatele.
5. Rozdíly jednotlivých forem financování spočívají v samotném zaúčtování a s tím spojené administrativě.
Výhody i nevýhody leasingů a spotřebitelských úvěrů jsou v poslední době velmi diskutovaným tématem. Při rozhodování o konkrétní formě financování hrají roli hlavně potřeby a možnosti podnikatele. Důležitou roli hraje především to, jak chce podnikatel svůj firemní vůz využívat a kolik kilometrů ročně najezdí. “Koupě nového vozu se nevyplatí všem podnikatelům, a proto je třeba se před konečným rozhodnutím poradit s odborníkem,” uvádí Zuzana Nouzová, hlavní účetní společnosti Sečteno. “Značné rozdíly jednotlivých forem financování spočívají v samotném zaúčtování a s tím související administrativě,” doplňuje Nouzová.
Hlavním důvodem pro koupi vozu na “firmu” jsou daňové úspory. Nejznámější forma je možnost odpočtu DPH. Týká se ovšem jen těch podnikatelů, kteří jsou plátci DPH a mají nárok na její odpočet. Kupující zaplatí plnou cenu včetně částky odpovídající DPH, nicméně při splnění zákonných podmínek (například používání vozu pro ekonomické účely) si může celou či poměrnou část daně odečíst.
Nákup auta v hotovosti
+ Auto se stává majetkem podnikatele dnem nákupu.
+ Platbou v hotovosti je možné ušetřit na úrocích a poplatcích.
+ Auto můžete komukoliv půjčit a neexistuje omezení v počtu najetých kilometrů
+ Jednorázový odpočet DPH při pořízení auta.
– Vysoký jednorázový výdajPoužité peníze však není možné investovat do dalšího rozvoje firmy.
– Na bedrech podnikatele leží veškeré poplatky spojené s užíváním auta (servis, poplatky apod.).
– V roce pořízení jde do nákladů jen 20 % ceny, přestože zaplaceno bylo 100 % ceny.
Klasický způsob nákupu auta je platba v hotovosti. Při nákupu v hotovosti lze ušetřit na úrocích a poplatcích. Neexistují omezení v podobě počtu najetých kilometrů nebo v možnosti využití pro osobní účely, zapůjčení auta rodinným příslušníkům apod. Na druhou stranu hotovost, která byla použita na nákup auta, nemůže být investovaná jinam, třeba do rozvoje firmy.
V případě nákupu auta v hotovosti se nárok na odpočet DPH uplatní na základě vystavené faktury dnem převzetí nového automobilu.
Spotřebitelský úvěr
+ Vozidlo se stává majetkem podnikatele dnem nákupu.
+ Nezáleží na tom, tomu auto půjčíte a kolik najedete kilometrů.
+ Jednorázový odpočet DPH při pořízení auta.
– Všechna rizika nesete sami – pokud auto zničíte nebo vám bude ukradeno, musíte auto doplatit.
– Hradíte veškeré poplatky a náklady spojené s užíváním auta.
– Musíte počítat se složením akontace.
– Nákup se prodraží o zaplacené úroky, což může dělat za celou dobu splácení i desítky procent.
Spotřebitelský úvěr spočívá v postupném splácení vozidla. Vozidlo se stává majetkem podnikatele dnem nákupu vozidla. Auto je hned vaše. Můžete ho prodat, když potřebujete, také se nemusíte ohlížet na to, komu auto půjčíte. Neexistuje žádné omezení, může ho řídit kdokoli, komu ho půjčíte, a navíc můžete najet kolik kilometrů chcete. V případě spotřebitelského úvěru musíte počítat se složením akontace.
I v tomto případě se nárok na odpočet DPH uplatní na základě vystavené faktury a dnem převzetí auta.
Finanční leasing
+ Získání leasingu bývá jednodušší než úvěr.
+ Pojištění prostřednictvím leasingové společnosti bývá nižší, než když si ho budete zařizovat sami.
– Auto patří do poslední splátky leasingové společnosti.
– V případě totálního poškození vozidla bývá vyrovnání s leasingovou společností velmi složité.
– Leasingové společnosti mívají omezení ve využívání vozidla pro osobní účely a zapůjčování.
Rozdíl mezi spotřebitelským úvěrem a finančním leasingem je v tom, kdy se auto stává majetkem podnikatele. U finančního leasingu je to splacením poslední splátky. U finančního leasingu ale bývá vyšší úrok, nicméně jeho získání je snazší. Navíc jeho součástí mohou být i další služby a bonusy. Povinné ručení či havarijní pojištění bývá přes leasingovou společnost výhodnější, než když si je budete zařizovat sami. Nevýhodou bývají různá omezení v podobě využívání auta pro soukromé účely a také při zapůjčování. Rovněž při dopravní nehodě můžete být nepříjemně překvapeni. V případě totálního zničení auta bývá vyrovnání s leasingovou společností velmi komplikované.
U finančního leasingu hraje významnou roli kupní smlouva, v níž bude pevně stanoveno, že se nájemce zavazuje po ukončení leasingu vůz odkoupit. Odpočet DPH si můžete uplatnit z každé měsíční splátky.
Operativní leasing
+ Minimální nebo žádný vstupní náklad.
+ Měsíční náklady bývají nižší než u úvěru.
+ Součástí leasingu jsou benefity (servis, poplatky, náhradní vůz).
+ Snadné zúčtování, odpočet DPH je možný za každou splátku.
– Auto však máte jen půjčené, musíte být opatrní i na drobná poškození, na která se nevztahuje pojistka.
– Auto mohou řídit jen lidé předem určení ve smlouvě.
– Nevýhodou může být omezení najetých kilometrů.
Posledním běžným typem financování je operativní leasing. Není sice nejčastější volbou, ale v poslední době se stále častěji stává oblíbenějším. Hlavní rozdíl oproti předchozím typům je, že se auto nestane majetkem podnikatele. V průběhu splácení i po jeho skončení zůstává v majetku leasingové společnosti. Hlavní výhoda operativního leasingu je, že se firma zbaví složitější administrativy spojené se správou vozového parku. Velká část povinností souvisejících s provozem vozidla “leží” na bedrech leasingové společnosti. Jedná se především o servis, pojištění či výměnu pneumatik. Obvykle je po skončení leasingu možné si auto odkoupit za zůstatkovou hodnotu, případně uzavřít další smlouvu na nový vůz. Operativní leasing také usnadňuje pořízení luxusnějšího vozu na předem určenou dobu i těm, kteří by si takový luxusní automobil nemohli v ostatních případech dovolit. Hlavní nevýhodou operativního leasingu je omezení najetých kilometrů a pevně stanovená doba užívání, což může být pro mnoho podnikatelů limitující.
Podnikatel, si může uplatnit nárok na odpočet daně vždy a z celé splátky za operativní leasing.
Volba správného způsobu financování není úplně jednoduchá a řada lidí často rezignuje. Spolehne se na doporučení prodejce, protože se v tom nevyzná. Mnoho prodejců i firem této neznalosti zneužívá a prezentuje své nabídky tak, že vypadají dobře, ale už neukazují své problematické prvky.
Chcete-li finančně co nejvýhodnější variantu, udělejte si konkrétní srovnání způsobů financování. Dejte si pozor na skryté vícenáklady a způsoby výpočtu úrokové sazby. Je to poměrně složité, proto vždy trvejte na tom, aby vám prodejce veškeré náklady uvedl, zdůvodnil a vyčíslil. A chtějte znát celkovou cenu, kterou poskytovateli financování zaplatíte. Pokud se prodejce zdráhá, jděte jinam.
Čtěte také:
Koupit auto na “firmu” se nevyplatí vždy
Jak si podnikatel může vyplatit peníze z vlastní firmy?
Jak správně vystavit a zaúčtovat zálohovou fakturu ve čtyřech krocích