Koupit auto na “firmu” se nevyplatí vždy
Zvažujete možnost pořídit si auto pro své podnikání? Právní forma podnikání je při rozhodování důležitá. Ne každému podnikateli se firemní auto vyplatí. Občas totiž může přinést víc papírování než užitku.
Text: Pavla Mudrochová, foto: Profimedia
- Když podnikatel uvažuje o tom, zda dát auto do podnikání, pro jeho rozhodnutí by měla být stěžejní především právní forma podnikání.
- Firemní auto se nevyplatí všem podnikatelům.
- Auto do podnikání se vyplatí dát podnikateli, který je plátcem i neplátcem DPH, pokud uplatňuje skutečné náklady.
- Právnické osobě (například s.r.o.) se vyplatí auto v podnikání vždy.
- Podnikatel, který uplatňuje paušální výdaje, a plátce DPH, musí dobře počítat.
- OSVČ, neplátce DPH s paušálními výdaji, ať raději na firemní auto zapomene.
- Paušál je oblíbený nástroj pro uplatňování nákladů na auto.
Většina podnikatelů nemá na nákup nového auta dostatek volných financí. I z daňového hlediska může být výhodnější koupit vůz na splátky nebo formou leasingu. Při rozhodování si podnikatelé kladou otázky, jestli se jim nákup auta na firmu vyplatí.
Auto do podnikání se vyplatí dát podnikateli, který je plátcem i neplátcem DPH.
Podnikateli, který uplatňuje reálné náklady, se vždy vyplatí pořídit si auto do firmy. A to bez ohledu na to, jestli je plátcem či neplátcem DPH. Důvodem je skutečnost, že si může navýšit náklady minimálně o 60 000 Kč za rok.
Právnické osobě (například s.r.o.) se vyplatí auto v podnikání vždy.
Pokud jde o právnickou osobu (například o společnost s ručením omezeným), pak je jedno, jestli je plátcem či neplátcem DPH. Auto v podnikání pro s.r.o se vyplatí vždy, protože si lze snížit daňovou povinnost skutečnými náklady nebo paušálem na auto.
Podnikatel, který uplatňuje paušální výdaje a je plátce DPH, musí dobře počítat.
Pokud je podnikatel plátcem DPH a uplatňuje paušální výdaje, pak se nákup auta na firmu vyplatí pouze za určitých podmínek. Odpočet DPH za pohonné hmoty musí být vyšší, než silniční daň, kterou je nutné za auto v podnikání platit. V opačném případě se tomuto podnikateli firemní auto nevyplatí.
OSVČ, která je neplátce DPH s paušálními výdaji, ať na firemní auto raději zapomene.
V případě, že jde o OSVČ, která je neplátce DPH a uplatňuje paušální výdaje, se nákup vozidla na firmu nevyplatí, protože nevyužije reálné náklady za auto. Navíc musí zaplatit i silniční daň.
Paušál je oblíbený nástroj pro uplatňování nákladů na auto. Jak vlastně funguje?
Pokud se auto používá pouze pro podnikání, může podnikatel uplatnit paušální výdaje do výše 5 000,- Kč měsíčně. Pokud však podnikatel používá auto i pro soukromé účely, paušální výdaj se krátí o 20 %, což je do výše 4 000,- Kč měsíčně. Také ostatní výdaje, výdaje na opravu, údržbu, pojistné a další související poplatky, se mohou uplatnit pouze ve výši 80 %. Toto krácení se však používá jen u jednoho vozu, na ostatní auta může využít 100 % paušálních výdajů.
+ Paušály na auto generují nízkou administrativní náročnost.
+ Doklady od pohonných hmot nejsou potřeba (pouze u plátců DPH).
+ Není třeba vést knihu jízd.
– Paušál je možné uplatnit maximálně na tři auta.
– Pouze jedno z nich může být použito pro osobní potřebu.
– Auto nesmíme půjčovat – jenom zaměstnancům nebo spolupracující osobě (nikoliv rodinným příslušníkům atd.).
Paušál můžeme uplatnit u vlastního auta, auta pronajatého nebo s operativním leasingem. Pokud má podnikatel auto bezplatně zapůjčené, nebo když uplatňuje výdaje procentem z příjmů, paušál na auto využít nemůže.
Čtěte také: