Jak založit firmu v 6 bodech?
Máte skvělý nápad a precizní plán, jak s vaším byznysem okouzlíte svět? Perfektně rozumíte tomu, s čím chcete prorazit, máte zvládnuté i ty nejmenší detaily, jen jedna věc vám ještě schází. Nejste si jisti, jak vlastně založit firmu. My to víme!
1. Ptejte se sami sebe
Zaměřte se na svůj podnikatelský záměr a na „bigger picture“.
- Sdílená starost = poloviční starost. Vážně na všechno budete sami? Pokud se rozhodnete pro parťáka, vybírejte ho opravdu pečlivě. Přijdou totiž i krušné časy. A i když svému partnerovi věříte, je dobré mít vzájemnou důvěru potvrzenou i z právního hlediska.
- Chcete dát v budoucnu prostor investorům? Buďte hned od začátku transparentní a tím pádem důvěryhodní. A myslete také na to, že investovat je možné jen do s. r. o., u osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) to nejde.
- Počítejte s náklady na provoz i na samotné založení. Mohou být poměrně vysoké, tak je berte jako prvotní investici. Jako OSVČ zaplatíte 1 000 Kč, pro založení s. r. o. si připravte minimálně 12 000 Kč.
- Kolik času vám sežere administrativa? Promyslete, zda to zvládnete sami. Všechny ty papíry, účtenky i daňové a organizační záležitosti, včetně například valných hromad, něco času zaberou.
Na začátku to vypadá, že se vážně ani na chviličku nezastavíte. Ale vydržte! Výsledky vašeho úsilí přijdou.
2. Forma podnikání?
Budete osoba samostatně výdělečně činná nebo si raději založíte společnost? Určitě zvažte předem.
- Jako OSVČ budete mít minimální náklady na zahájení podnikání a vše navíc vyřídíte poměrně rychle. Počítejte ale s tím, že veškerou odpovědnost, a to třeba i za vzniklé dluhy, pak ponesete výhradně vy.
- Pokud chcete v budoucnu přilákat investory, založte společnost. Je to sice dražší, budete mít povinnost svolávat valnou hromadu a daně budou o něco složitější než v případě OSVČ. Na druhou stranu se vám ale investice vrátí v podobě stabilnějšího zázemí a větší prestiže. Výhodou je také to, že váš osobní majetek bude jasně oddělen od majetku firmy.
- V každém případě budete muset požádat o živnostenské oprávnění. To musí mít totiž jak OSVČ, tak společnost. V některých konkrétních případech je navíc nutné splnit speciální požadavky, ty se odvíjejí od předmětu vašeho podnikání.
3. Jak se budete jmenovat?
Název firmy, to je přece jednoduchá věc a práce na pár minut, ne? Omyl! Název by totiž měl splňovat mnoho parametrů.
- Originální. Nechcete přece, aby si vás lidé pletli s někým jiným. S originálním názvem taky snadněji najdete volnou doménu pro vaše webové stránky.
- Krátký. „Firma dovážející nejčerstvější lososy na váš stůl za bezkonkurenční ceny“ si opravdu nikdo nezapamatuje.
- S názvem souvisí logo. Myslete na to, jak dobře půjde název firmy převést do grafické podoby.
- Abyste se pojistili proti napodobování od konkurence, zaregistrujte název jako ochrannou známku. A než přihlášku podáte, mrkněte se, jestli neměl stejný nápad už někdo před vámi, ať nevážíte zbytečnou cestu.
4. Praktické věci: Co promyslet?
Po vizi, identitě a organizaci přicházejí na řadu ryze praktické záležitosti.
- Kde budete sídlit? Jako OSVČ to bude nejspíš místo vašeho bydliště. Pro společnost pak raději zvolte kanceláře, kde se váš byznys bude odehrávat.
- Kolik do společnosti vložíte prostředků? Tato otázka sice klidně počká až po založení, je ale dobré mít aspoň přibližnou představu dopředu. V případě s. r. o. musí každý společník přispět minimálním vkladem 1 Kč.
- Komu svěříte funkci jednatele? Ať už zvolíte společníka nebo například třetí osobu, vybírejte pečlivě. Jednatel bude mít důležité pravomoci a zároveň vaši firmu reprezentuje navenek.
- Pokud se rozhodnete vést firmu se zaměstnanci, budete za ně řešit odvody na sociální a zdravotní pojištění. Nejsou to úplně triviální počty, a proto bude lepší, když se o to postará odborník.
5. A co teď?
Ve všech předchozích bodech máte jasno, takže hurá do toho!
- Jste jednatelem a společníkem v jedné osobě? Pak na nic nečekejte a založte firmu. Vyřídíte to pohodlně online, bez front na úřadech a ztraceného času.
- Rozhodli jste se být OSVČ? Vaše první kroky povedou na živnostenský úřad, kde vyplníte jednotný registrační formulář. Tím vyřešíte administrativu i pro finanční úřad a správu sociálního zabezpečení.
- Je vaše situace komplikovanější, má váš byznys specifické potřeby? Poraďte se s odborníky z Právní posily. Ti s vámi proberou, jak nejlépe postupovat a co všechno si ohlídat.
6. Na co byste neměli zapomenout?
Probrali jsme to nejdůležitější, od čeho se odrazíte. Ještě tu je ale pár drobností…
- Veďte účetnictví pečlivě už od začátku, ušetříte si spoustu starostí. Můžete ho mít vyřešené i pohodlně online, tým účetních ze Sečteno se postará o všechny vaše doklady, evidence a související administrativu.
- Budete své zboží prodávat přes e-shop? Naformulujte správně své všeobecné obchodní podmínky.
- Zaštiťte veškerou spolupráci smlouvami. Ať už jde například o smlouvy pro zaměstnance, o výkonu funkce jednatele nebo o mlčenlivosti. Pokud v tom nejste zrovna kovaní, konzultujte smlouvy s odborníky z Právní posily, ať máte vše v pořádku.
Čtěte také:
6 důvodů, proč mít vlastní účetní
Anatomie startupů: Proč selhávají a na co si dát pozor?
Budoucnost patří FinTech firmám
Zálohová faktura není povinná. Ale mnohdy se bez ní neobejdete