Odměna za práci je zcela jistě jedním z hlavních důvodů, proč pracujeme. Výplata v případě pracovněprávního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je poměrně jasná, ale co když jde o podnikatele? Jak si má vyplatit peníze z vlastního podnikání?
Text: Pavla Mudrochová, foto: Profimedia
Existuje několik způsobů, jak může podnikatel získat peníze ze své firmy. Předpokládejme, že jde o společníka ve společnosti s ručením omezeným (s.r.o.).
- Zaměstnáte sami sebe?
U společnosti s ručením omezeným může společník pro společnost pracovat a jako zaměstnanec pobírat mzdu. Společník často zastává ve společnosti i roli jednatele, tato role by však neměla být vykonávána v pracovněprávním vztahu, mělo by jít o práci na základě smlouvy o výkonu funkce. Společníci, kteří jsou v pracovněprávním vztahu, si mohou uplatňovat daňové výhody jako každý jiný zaměstnanec. Tato alternativa ale vyjde firmu poměrně draho, protože za vás jako zaměstnance musí platit sociální a zdravotní pojištění. “Odměny za práci společníků jsou ve společnosti složkou mzdových nákladů, účtují se stejně jako platy zaměstnanců,“ upřesnila Zuzana Nouzová, hlavní účetní společnosti Sečteno (www.secteno.cz)
V řeči čísel to znamená, že za společníka a zároveň zaměstnance musí společnost z jeho mzdových nákladů odvést 34 % na sociální a zdravotní pojištění a k tomu 15% daň. Z toho vyplývá, že získáte pouze 51 % z výchozí částky. Do státní pokladny tak odvedete až 49 %. V porovnání s rozdělením zisku tak státu odvedete tímto způsobem mnohem více peněz.
Pozn.: pro jednoduchost neuvažujeme u žádného příkladu slevy na dani a daňová zvýhodnění.
- Dohoda o provedení práce je výhodná
Z pohledu financí můžeme dohodu o provedení práce zařadit mezi další zajímavé alternativy. Neplatí se z ní totiž zdravotní ani sociální pojištění, odvede se pouze 15% daň. Nevýhodou této dohody však je maximální rozsah práce, který nesmí přesáhnout 300 hodin ročně a musíte vystačit s výplatou maximálně do 10 000,- Kč měsíčně. Pokud částka přesáhne 10 000,- Kč, musíte zaplatit i sociální a zdravotní pojištění, jako je tomu u zaměstnanců.
- Výplata podílu na zisku ve formě dividend je daněna dvakrát
Výplata firemního podílu je základní variantou výplaty peněz společníkům. O rozdělení zisku rozhoduje valná hromada společnosti.
Rozdělování zisku má toto pořadí:
- tvorba fondu podle společenské smlouvy,
- úhrada ztráty z minulých let,
- podíly na zisku společníků,
- příděl do rezervního fondu (dobrovolně).
Podíl na zisku je příjem podléhající 15% dani (pokud je příjemce fyzická osoba), ačkoli celý zisk firmy byl už jednou zdaněn 19% sazbou daně z příjmu právnických osob. Neplatí se sice odvody na zdravotní a sociální pojištění, nicméně tento příjem je daněn de facto dvakrát a do státní pokladny odvedeme 31,15 %.
Příklad:
Zisk před zdaněním – 19% (daň z příjmu právnických osob) = 81 % zisk po zdanění
1 000 000 – 190 000 = 810 000
Zisk po zdanění – 15 % (srážková daň pro fyzické osoby) = výplata podílu na zisku
810 000 – 121 500 = 688 500
Všechny metody mají své
Vzhledem k mnoha faktorům se nedá říci, který konkrétní způsob je pro společníky v různých situacích nejvýhodnější. Vyplatí se proto vždy vycházet z konkrétní situace a způsoby případně kombinovat.
Čtěte také: