Pokud chcete vybrat dobrou účetní, která bude vyhovovat právě vám, měli byste se zaměřit na několik podstatných věcí. Poraďte se se známými, získejte reference a dejte na vlastní intuici. Cena za účetní služby by neměla být při výběru hlavním hlediskem. Kvalitní účetní služby nejsou levnou záležitostí, nicméně platí, že nejlepší nemusí být nejdražší. Pečlivost, průběžné zpracování účetnictví, aktivita a dochvilnost, jsou znakem kvalitní účetní. Navzájem si ujasněte styl práce tak, aby vyhovoval oběma stranám a nezapomeňte si zjistit, jestli má váš účetní profesní pojištění odpovědnosti za škodu.
Text: Pavla Mudrochová, foto: Profimedia
Pro správné fungování a prosperitu firmy je výběr dobré účetní velmi důležitý. Špatný výběr může znamenat komplikace a finanční nepříjemnosti. V současné době na trhu existuje velké množství účetních. Někteří svou práci odvádí kvalitně, u jiných je lepší být na pozoru a raději se jejich službám vyhnout. Poskytování služeb v oblasti účetnictví a daní je záležitost velké vzájemné důvěry. Každý podnikatel, který chce, aby jeho firma prosperovala bude muset účetnímu svěřit finanční informace a daňové přiznání. Je jasné, že se o tyto informace bude chtít podělit pouze s někým, komu důvěřuje.
Pokud vám to dovolují okolnosti je vhodné si na hledání účetní vyhradit dostatek času. Ideální je měnit účetní od začátku nového účetního období, nicméně to není podmínkou. Pokud jste plátci DPH, je vhodné novou účetní sjednat od začátku zdaňovacího období – od dalšího měsíce či kvartálu. Na co se tedy při výběru vhodné a kvalitní účetní zaměřit?
1. Zkušenosti známých, reference a vlastní intuice
- Poraďte se se známými a získejte reference.
- Ujasněte si, co od účetní očekáváte a požadavky si sepište.
- Setkejte se s účetní osobně a dejte na vlastní intuici.
Nejlepší způsob, jak získat kvalitní účetní, je informovat se u svých známých. Při výběru dejte na jejich rady, nicméně nezapomeňte na vlastní potřeby a intuici. Účetní, která plně vyhovuje vašemu známému, nemusí být nutně vhodná také pro vás.
Ujasněte si, co od účetní očekáváte a sepište si to. Nejen to, že má vést účetnictví, dělat DPH a počítat mzdy. Ale i jestli chcete, aby vám posílala nějaké přehledy, jaké a jak často. Jestli chcete, aby vás zastupovala či doprovázela při kontrolách. Zda má dělat přiznání k dani z příjmů či naopak dávat podklady daňovému poradci. Čím víc tím líp. Sepište si i zdánlivé banality, např. že chcete výkazy zásadně v Excelu a barevně vytištěné.
Alespoň jednou se setkejte s účetní osobně. Je velmi důležité, abyste si od počátku rozuměli a byli si sympatičtí. Je důležité, aby dobře fungovala komunikace a spolupráce mezi účetní a klientem.
2. Cena
- Cena za účetní služby by neměla být při výběru hlavním hlediskem.
- Kvalitní účetní služby nejsou levnou záležitostí, nicméně platí, že nejlepší nemusí být nejdražší.
- Porovnávejte ceny mezi účetními v závislosti na regionu. I zkušenosti a délka praxe může cenu určovat.
Při výběru účetní bývá cena pro mnoho podnikatelů to první a někdy i jediné hledisko. Tento přístup však není správný, protože laciné účetnictví nemůže být vedeno kvalitně, profesionálně a s osobní péčí. Velmi nízká cena může být známkou šetření. Zpravidla to bývá na IT vybavení, účetním programu, nedoplňované kvalifikaci nebo má účetní mnoho firem a nevěnuje práci příliš pozornosti a času. Výsledek takové práce může být nejistý s pozdějšími problémy pro firmu. S nízkou cenou se však můžeme setkat i u začínající účetní, která se snaží uchytit na trhu. Ceny se liší i v závislosti na regionu. Je dobré si tedy zjistit, proč je cena nízká. Některé účetní či účetní firmy nabídnou velmi nízkou cenu (nízkou cenu za položku nebo minimální měsíční paušál), ve které však není zahrnuto téměř nic. Při kompletním zpracování vaší účetní agendy se pak dostanete na několikanásobek původní ceny.
3. Pečlivost, průběžné zpracování účetnictví, dochvilnost a aktivita, jsou znakem kvalitní účetní.
- Kvalitu účetního poznáte podle toho, že účetnictví zpracovává průběžně.
- Pokud budete mít průběžné informace, můžete ušetřit spoustu peněz.
- Zpracování účetnictví na poslední chvíli může vykazovat chyby.
Zpracovává můj účetní mé účetnictví průběžně, nebo až na poslední chvíli? Pokud dostanete informace z účetnictví včas, pak můžete reagovat a ušetřit spoustu peněz. Bez včasných informací nemůžete řídit své finance a účetnictví zpracované na poslední chvíli může obsahovat chyby.
Při výběru vhodné účetní nebo při delší spolupráci posuzujte aktivitu. Je vaše účetní aktivní, přichází s nápady a aktivně se podílí na vedení firmy? Přichází s návrhy na změny, které by přinesly úspory na nákladech, na dani nebo jak najít nového obchodního partnera? Navrhuje Vám řešení problémů? Pokud jste si na uvedené otázky odpověděli negativně, tak je možné, že vaše účetní je spíše v pasivní roli, nejedná ve vašem zájmu a měli byste uvažovat o změně.
4. Záleží vám na individuálním přístupu? Ujasněte si styl práce, včetně účetního systému.
- Navzájem si ujasněte styl práce tak, aby vyhovoval oběma stranám.
- Osobní přístup je zpravidla za vyšší cenu.
- Zjistěte si, jaký účetní systém bude vaše účetní používat.
Navzájem si ujasněte styl práce, aby vyhovoval oběma stranám. Chcete, aby účetní docházela k vám do firmy nebo účtovala ve vašem účetním systému přes vzdálený přístup. Dohodněte se, jakým způsobem bude probíhat předávání dokladů a jak bude probíhat komunikace (osobně, telefonicky nebo elektronicky). Pokud se na něčem pro vás zásadním neshodnete, zvažte, zda nebude lepší hledat někoho jiného.
Hned na začátku spolupráce si ujasněte, jestli chcete, aby pro vás pracovala jen jedna účetní. Osobní přístup je zpravidla za vyšší cenu než neosobní a u velkých účetních kanceláří je poměrně časté, že vaše účetnictví bude zpracovávat někdo jiný, než s kým jste jednali.
Poměrně důležitým faktorem je i otázka účetního systému. Pokud budete využívat stejný účetní systém jako vaše účetní, může vám poskytovat data, která si jen nahrajete do vlastního systému a dál s nimi pracovat. Rozdílné účetní systémy spolu zpravidla nekomunikují a ke sdílení účetnictví to vyžaduje dost nákladná programátorská řešení.
5. Má můj účetní pojištění odpovědnosti za škodu?
- Zjistěte si, jestli má váš účetní profesní pojištění odpovědnosti za škodu a do jaké výše je škoda pokryta.
- Uzavřete s účetní smlouvu, aby bylo pojištění účinné.
Nikdo není neomylný, ani sebelepší účetní či daňový poradce, a člověk není stroj a zákony v oblasti účetnictví a daní se neustále mění. Nejde 100 % eliminovat riziko penalizace ze strany finančního úřadu či jiných státních institucí.
Existuje však účinná ochrana. Profesní pojištění odpovědnosti účetní se hradí potenciální penalizace ze strany finančního úřadu a státních institucí. Aby pojištění bylo účinné, je nutné mít zpravidla uzavřenou smlouvu mezi účetním a jeho klientem. Zjistěte si, jestli má vaše účetní profesní pojištění a do jaké výše ji pojištění pokryje.
Čtěte také: