Elektronickou evidenci už podporuje 93 procent lidí, pochlubil se chorvatský ministr v Praze.
PRAHA Růst tržeb i daňového inkasa, cílené kontroly – samá pozitiva. Tak se dá shrnout pohled chorvatského ministra financí Borise Lalovce na dva roky takzvané fiskalizace, jak v Chorvatsku říkají online elektronické evidenci tržeb.
Jeho český protějšek Andrej Babiš chce obdobný systém od jara příštího roku zavést i u nás. Kolega Lalovac mu včera přijel pomoci fiskalizaci obhajovat proti kritikům z řad opozice i mnoha podnikatelů.
„U nás byly zpočátku také obavy, že povinné účtenky a evidence tržeb poškodí podnikatele nebo způsobí ztrátu pracovních míst. Ukazuje se, že obavy byly zbytečné, dnes 93 procent lidí a mnoho malých i větších podnikatelů fiskalizaci podporuje,“ uvedl v Praze chorvatský ministr.
Česko ale nekopíruje chorvatský vzor ve všem. U nás nebude zákazník povinen účtenku převzít, nepočítá se ani s jejich losováním a obchodníci nebudou muset bernímu úřadu hlásit denně stav své pokladny. Na zaregistrování účtenky a zpětné potvrzení k obchodníkovi bude v Česku limit dvou vteřin (oproti čtyřem v Chorvatsku). Pokud během té doby nedojde ke spojení se systémem, vytiskne se účtenka offline.
Liší se i výše sankcí za porušení pravidel elektronické evidence tržeb (EET). Pokuty mají u nás hranici 500 tisíc korun, v Chorvatsku po přepočtu až 1,8 milionu korun.
„Elektronická evidence tržeb je jednoduché a nejméně nákladné řešení. A na příkladu Chorvatska je vidět, že také úspěšně fungující,“ říká náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Její šéf Andrej Babiš tvrdí, že povinné vydávání účtenek a jejich okamžitá online evidence na finanční správě výrazně sníží šedou ekonomiku a ročně si tak stát na daních přilepší o deset až 12 miliard korun.
Chorvatsko, které má méně než polovinu obyvatel a třetinový počet plátců DPH oproti ČR, vyčíslilo, že v prvním roce zavedení EET (2013) vzrostl výběr DPH o 17 procent, daně z příjmu o 11 a spotřební o 48.
Přitom současně se spuštěním fiskalizace začala platit v pohostinství nižší sazba DPH ve výši 13 procent – z původních 25 procent. Jídlo ani pití nezlevnilo, úspora šla do kapes majitelů barů, restaurací a hospod.
Mezi lety 2012 a 2013, kdy Chorvaté spustili svou fiskalizaci, vzrostly podle ministra Borise Lalovce i tržby v ekonomice, zejména právě v pohostinství. V některých případech dokonce až osmkrát, což evidentně ukazuje na to, jak hodně do roku 2013 někteří podnikatelé své příjmy tajili a podhodnocovali. Chorvatská daňová správa prý ale tyto evidentně podezřelé případy v rámci „přimhouření oka“ nevyšetřuje.
Lalovac také popírá informace, že kvůli zavedení elektronické evidence tržeb skončilo v Chorvatsku 49 tisíc podnikatelů. Jejich celkový počet klesá už několik let, tedy i před rokem 2013, a v době zavedení fiskalizace se zvýšil počet živnostníků, kteří daň uplatňují paušálem.
Chorvatůmuběhlo od myšlenky ke spuštění fiskalizace osm měsíců. Kritici české elektronické evidence připomínají, že u nás tato doba nebude stačit. „Nápad je to dobrý. To beru. Ale jeho aplikace do praxe se podle mě může kvůli vleklé přípravě IT stránky projektu výrazně zpozdit,“ soudí třeba jednatel společnosti Unicode Systems Miroslav Stříbrský.
Valné nadšení nepanuje ani mezi členy Hospodářské komory. V jejím průzkumu mezi 1100 firmami a živnostníky totiž vyšlo, že proti podobným změnám obecně je skoro 53 procent z nich. S názorem, aby komora jednoznačně vystupovala proti EET, souhlasí 36 procent členů. „Nicméně téměř polovina postojů není vůči EET vyloženě nepřátelská,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Důvodem kritiky je mimo jiné i výše nákladů (na pořízení techniky, připojení internetu). Ministerstvo financí tvrdí, že dosáhnou pěti až šesti tisíc korun. Ve skutečnosti mohou být i vyšší. „Náklady na zavedení EET u drobných podnikatelů a živnostníků vzrostou o 20 až 30 tisíc korun ročně,“ říká Jolana Pražáková, účetní specialistka společnosti Sečteno.
***
Elektronická evidence tržeb * Chorvatsko (4,3 miliony obyvatel, 243 tisíc daňových plátců z řad podniků a živnostníků) zavedlo svou Elektronickou evidenci tržeb (EET), nazývanou fiskalizace, od roku 2013 * V roce 2013 bylo vydáno v celém Chorvatsku 2,2 miliardy účtenek. Loni počet vzrostl na 2,3 miliardy. * Česko (10,5 milionu obyvatel, 1,3 milionu poplatníků) plánuje start EET v prvním čtvrtletí roku 2016 – ubytovací a stravovací služby. Během roku pak velkoobchodníci a maloobchodníci a zbylé obory. * Nejpozději za dvě vteřiny má internetový systém daňové správy odpovědět obchodníkovi na podnět ke zpracování účtenky (v Chorvatsku je limit čtyři vteřiny). Jinak (v případě výpadku internetu) je možné účtenku vytisknout offline a do dvou dnů berňáku odeslat.