Titulky posledních dní křičí: Brexit? Katastrofa! Problémy! Ale je to vážně tak horké? Oprostěte se od senzací a přečtěte si střízlivý názor na to, co bude vlastně odchod Velké Británie z EU znamenat pro váš byznys.
Britové si odchod z nejrozsáhlejší evropské organizace odhlasovali ve čtvrtek 23. června. Ještě ten den 85 % Čechů, kteří zkusili štěstí a šli si na brexit nebo bremain vsadit, věřilo v setrvání Británie v EU. Převažovalo zkrátka všeobecné přesvědčení, že se obyvatelé Spojeného království spokojí s výhodami, které si v únoru vymohli v nové podobě členské smlouvy. A zůstanou.
Po vyhlášení výsledků referenda proto logicky vypukla panika. Protože nastala varianta, se kterou nejspíš nepočítali ani ti, kteří v ni doufali. A spolu s panikou se objevila spousta otázek. Jak to proběhne? Půjde to bez problémů? A podnikatele nutně napadlo: Jak to ovlivní můj byznys? Podívali jsme se na poslední otázku.
Odchod Británe z EU se především neodehraje hned. Přísně formálním pohledem je výpovědní lhůta dvouletá a přechod na veškeré změny tak bude postupný a pozvolný. Běžný podnikatel se nemusí bát toho, že by ze dne na den přišel o svoje kontraktory, britská odbytiště nebo librové investice. Než se všechny potřebné procesy vůbec rozjedou, nějakou chvíli to potrvá. Třeba i díky známému byrokratickému aparátu unie, který (jak dobře víme) s ničím příliš nespěchá.
Krátkodobý výhled pak slibuje – z pohledu českého podnikatele – že v podstatě žádné zásadnější změny nenastanou. Spíše než vzájemné obchodní vztahy se bude odehrávat lítý konkurenční boj na půdě politické. Který je však nevyzpytatelný vždy. A byznys prezentovaný výrobci, obchodníky, zaměstnavateli i zaměstnanci, menšími podniky i korporacemi zatím poběží dál.
Pokud jde o dlouhodobější horizont, byla by Británie sama proti sobě, kdyby začala klást obchodu s evropskými zeměmi překážky. Protože evropské země jsou pro Brity tradičním obchodním partnerem (především Německo, Nizozemsko, Francie, Irsko nebo Belgie). Maximálně můžeme čekat nějaké administrativní náklady navíc. A ačkoliv existují i pesimistické scénáře, na druhé straně stojí předpovědi hovořící o tom, že brexit může ve střednědobém výhledu znamenat i zvýšení britského HDP. A za určitých podmínek také snadnější obchodování se zeměmi mimo EU.
Tím, že se Velká Británie odpojí od EU, vlastně o nic nepřijdeme. Okouzlující agent James Bond, silný čaj earl grey a fotbalový mág David Beckham nám zůstanou. Nepřijdeme ani o jejich typicky suchý humor a další vývozní artikly, které Británie dala světu. A brexit nakonec nemusí výrazněji pocítit ani váš byznys.
Abyste se nemuseli obávat ani o své účetnictví, svěřte svoji agendu do rukou odborníků ze Sečteno. Ti za vás pohlídají vaše tuzemské i zahraniční faktury, potřebnou administrativu a mnoho dalšího.