Zavedení EET bude malé podnikatelé stát až 30 tisíc ročně
01.24.2016

Ministr Babiš už nějakou dobu bojuje za zavedení elektronické evidence tržeb. Podnikatelé se děsí dodatečných nákladů, které jim zavedením EET vzniknou. Ačkoliv je Andrej Babiš před časem uklidnil s tím, že o žádné velké částky nepůjde, podle Jolany Pražákové, účetní specialistky společnosti Sečteno, může zavedení EET vyjít malé podnikatele až na 20 až 30 tisíc ročně.

Potřebujete pomoci s účetnictvím?

Získejte svoji profesionální účetní a k tomu online účetnictví do ruky.
Pracujeme pro malé a středně velké firmy, živnostníky i neziskovky.

Andrej Babiš před časem uvedl, že připravovaný model evidence tržeb byl inspirován chorvatským řešením právě proto, že na rozdíl od systémů, které fungují v celé řadě dalších evropských zemí, je pro podnikatele naprosto nejméně zatěžující. Podle něj to není teorie, ale praxí potvrzený fakt. Nejmenší subjekty, které platí daně, příprava na EET nebude stát prý prakticky nic. Náklady na pořízení vybavení si totiž díky slevě na dani mají odečítat od daně z příjmů. Jak to s náklady a vlivem na podnikatele je, nám v rozhovoru objasnila Jolana Pražáková.

Eurodeník: Ministr financí Andrej Babiš chce prostřednictvím EET snížit objem daňových úniků. Je EET opravdu tím pravým nástrojem?

Jolana Pražáková:
Snaha ministerstva financí ke snížení krácení tržeb opravdu povede. Měsíční hlášení o DPH je vlastně detailní rozpad kumulovaných částek uváděných v daňovém přiznání, navíc s identifikátory – takže to státu umožní „párovat“ doklady na sebe (jeden si odpočte, druhý musí odvést).

Eurodeník: Ovlivní zavedení EET spíše velké firmy nebo malé živnostníky?

Jolana Pražáková:
Problém to není ani tak pro velké firmy jako spíš pro malé živnostníky. Byrokracie je taková, že místo zjednodušování podnikání a motivace lidí k podnikání, je od chuti podnikat odrazuje, demotivuje. Sice se tedy zvýší příjmy rozpočtu v oblasti daní, ale současně i výdaje na sociální dávky – je otázka, jak příznivý tento poměr bude. I když to vyjde pozitivně z hlediska částky, je to negativní z hlediska motivace drobných podnikatelů.

Eurodeník: Jaký dopad to bude na malé živnostníky bude mít zavedení EET v praxi?

Jolana Pražáková:
Dopad to bude mít především na menší a malé živnostníky a společnosti ve smyslu nákladů na pořízení patřičných pokladen a tiskáren pro tisk pokladních dokladů a kvalitní internet. Především u těch, kteří dnes pracují systémem tužka – papír nebo na principu jednoduché pokladny, lze odhadnout náklady kolem 1000 – 2500 Kč měsíčně v případě leasingu pokladního systému a platby za internet.

Předpoklad je i nějaká údržba téhož (pravidelné aktualizace patřičného SW, nákup tonerů, papírů, údržba) – řekněme 5 000 – 10 000 za rok. Dá se k tomu přičíst i případné školení zaměstnanců – dle velikosti firmy – náklady mohou šplhat do desítek tisíc ročně u větších firem.

Eurodeník: Projeví se to v nákladech na účetnictví?

Jolana Pražáková:
Další náklady lze samozřejmě očekávat na úhradu účetním kancelářím – problematika DPH se značně zkomplikuje, bude častější dotazování ze strany správců daně (a to i v případě, kdy chyba není na straně podnikatele ale na straně jeho dodavatele). Tím budou účetní kanceláře muset trávit více času při zpracování dokladů, dohledávání a odpovídání na výzvy finančního úřadu – a tento budou samozřejmě fakturovat klientovi – tj. od 500 na měsíc – spíš více, v extrémním případě i tisíce měsíčně.

Eurodeník: Podle ministra Babiše by zavedení a provoz EET neměl být příliš nákladný. Kolik by mohla elektronická evidence tržeb stát průměrného drobného podnikatele?

Jolana Pražáková:
Celkem tedy navíc cca 20 – 30 tis. ročně pro drobného podnikatele.

Rozhovor s naší účetní specialistkou Jolanou Pražákovou je převzatý z eurodenik.cz

Další články v kategorii

Zvažujete podnikatelský úvěr? Myslete na splátky

Zvažujete podnikatelský úvěr? Myslete na splátky

Máte v merku dlouhodobou investici nebo potřebujete jenom vykrýt financování zásob před sezónou? Banky nabízejí fůru produktů pro každou takovou situaci. Vybrat tu nejvhodnější pro vaše podnikání, může dát ale zabrat. Potřebujete zvážit několik faktorů a zjistit,...